Jak bezpiecznie i legalnie pozbyć się starego auta?

Jak bezpiecznie i legalnie pozbyć się starego auta?

Samochód jest stary, bezwartościowy i nie widać chętnych na jego zakup? Kierowca nie może tak po prostu porzucić starego auta, a rozebranie pojazdu na części wcale nie rozwiązuje problemu. Co zatem należy zrobić?

Co grozi za porzucenie wraku?

Za pozostawienie niesprawnego samochodu w miejscu do tego nieuprawnionym właścicielowi grozi mandat w wysokości 500 zł, lub 1500 zł, jeśli wrak stwarza niebezpieczeństwo. To jednak niewielki problem w porównaniu do konsekwencji, jakie grożą za nielegalne złomowanie – tutaj kary sięgają od 10 do 300 tysięcy złotych. Są też kary za nieopłaconą polisę OC – właściciel musi płacić składki tak długo, jak jest prawnym właścicielem pojazdu, a z tego obowiązku zwalnia dopiero wyrejestrowanie pojazdu lub jego sprzedaż.

Kogo nie przekonuje ochrona środowiska, to choćby tylko z czysto finansowego punktu widzenia warto pozbyć się starego auta w sposób legalny, oddając go na złom albo sprzedając do skupautzagotowke.net/.

Jak wygląda legalne złomowanie?

Stacja demontażu pojazdów musi mieć licencję na prowadzenie swojej działalności, inaczej nie wystawi dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia procedury wyrejestrowania pojazdu. Listę licencjonowanych placówek można znaleźć na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego.

Legalna kasacja pojazdu oznacza, że przestaje on fizycznie istnieć, unieważniane są jego tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Nie ma obaw, że samochód zostanie wykorzystany do przestępstwa i kierowca będzie miał z tego powodu spore nieprzyjemności, co niestety się zdarza po oddaniu auta na nielegalny złom. Z dokumentami wystawionymi przez stację demontażu można już zgłosić się do urzędu by wyrejestrować zutylizowany samochód.

Czy można wykorzystać samochód na części

Zdarza się, że nawet te rozbite czy bardzo stare samochody będą jeszcze użyteczne jako źródło dobrych części zamiennych. Prawo nie zabrania sprzedaży używanych części, jednak muszą być one pozyskiwane w sposób, który nie zagraża środowisku, a po demontażu trzeba jeszcze zezłomować wrak. Prywatne osoby mogą mieć z tym problem, dlatego zwykle bardziej się opłaca sprzedać samochód do skupautzagotowke.net/skup-aut/prudnik/ – taka transakcja może dać większą korzyść finansową, w dodatku pieniądze wypłacane są od razu i znika problem legalnej utylizacji niebezpiecznych elementów rozbieranego auta.