Zegarek z lokalizatorem – który wybrać?

Zegarek z lokalizatorem – który wybrać?

Zegarki z lokalizatorem GPS są dostępne tak dla dzieci, jak i dla dorosłych. Są one ukierunkowane jednak głównie do kontroli rodzicielskiej nad pociechą i do sprawowania jeszcze lepszej opieki nad osobami w podeszłym wieku. W zależności od tego, dla której grupy użytkowników kupowany jest smartwatch z lokalizatorem, inne jego funkcje mogą być najbardziej istotne dla nabywcy.

Dokładny system lokalizacji

Najważniejszą kwestią związaną z wyborem zegarka z lokalizacją będzie to, w jaki sposób podaje on położenie użytkownika. Osoba chcąca wywołać lokalizację wysyła takie zapytanie w swojej aplikacji na smartfona. Ten zaś odczytuje wskazania z lokalizatora na podstawie GPS. Dokładność systemu GPS opartego o satelity jest bardzo duża, zwłaszcza na otwartej przestrzeni. Wynosi ona nawet do kilku metrów, dlatego można z dużą precyzją ustalić, gdzie dana osoba się znajduje. Przy kupowaniu zegarka z lokalizatorem warto jest sprawdzić w specyfikacji technicznej, czy korzysta on również z innej lokalizacji niż GPS. Na przykład smartwatche marki Calmean (https://www.calmean.com/produkty-calmean/child-watch) wykorzystują do tego celu również sygnał operatorów sieci komórkowych oraz Wi-Fi. Używane są one wówczas, gdy użytkownik lokalizatora znajduje się w zamkniętym budynku, a GPS nie wskazuje dokładnie lokalizacji.

Przycisk SOS

Zarówno w przypadku wybierania zegarka z lokalizatorem dla dziecka, jak i dla seniora, ważną funkcją będzie w nim przycisk awaryjny SOS. Użytkownik po jego naciśnięciu wzywa natychmiastowo pomoc zdefiniowanych w aplikacji obsługującej lokalizator osób. Może być to rodzic, opiekun czy inna osoba. Wraz z prośbą o pomoc wysyłane są na telefony takich użytkowników dane lokalizacyjne. Dlatego łatwiej dotrzeć do kogoś, kto wymaga interwencji innej osoby.

Ustalenie stref bezpiecznych

Na podstawie wskazań lokalizatora w zegarku można ustanawiać strefy bezpieczne, w których użytkownik powinien przebywać. Jeśli zdarzy się, że np. dziecko przekroczy granice takiego obszaru, rodzic zostanie natychmiast powiadomiony o tym fakcie i będzie mógł stosownie zareagować. Zegarek z lokalizatorem może być więc skutecznym, nowoczesnym elementem  kontroli rodzicielskiej (https://www.calmean.com/produkty-calmean/parental-control/). Kontakt z osobami bliskimi przez telefon Kolejną funkcją, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie zegarka z lokalizatorem, jest funkcja telefoniczna. Smartwatch wyposażony w kartę SIM będzie działał jak smartfon – odbierał i wykonywał połączenia głosowe. To wygodne dla dziecka czy seniora, ponieważ zegarek zawsze może być na ręce i można dzięki prostym przyciskom na ekranie odebrać połączenie lub je wykonać.

Nasłuch w otoczeniu

Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę także i na ciekawą funkcję nasłuchu w otoczeniu. Zwykle mają ją te zegarki z lokalizatorem, które wyposażone są w opcje telefoniczne. Jeśli dany użytkownik smartwatcha nie odbiera telefonu, zawsze można dyskretnie wywołać nasłuch i dowiedzieć się, co właściwie się z nim dzieje. Oczywiście warto też zwrócić uwagę na podstawowe funkcje zegarka, jego design oraz to, z czego został wykonany, kiedy wybiera się takie urządzenie dla konkretnej osoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *