Skup kamienic – pierwsza pomoc

Skup kamienic – pierwsza pomoc

Sprzedaż zabytkowego gmachu nierzadko wiąże się z nieprzewidzianymi utrudnieniami. Dzisiejszy rynek stawia przede wszystkim na zmodernizowane mieszkania w blokach mieszkalnych i szeregowce. Jednakże wśród ludzi poszukujących kwatery nadal można znaleźć miłośników przedwojennych budynków. Właśnie dlatego wielu właścicieli decyduje się na krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto skusić się na remont przed skupem kamienic?

W wyniku różnego rodzaju kłopotów związanych ze skupem kamienic mnóstwo kontrahentów zastanawia się, w jaki sposób doprowadzić ich sprzedaż do skutku. Problem ze sprzedażą budynku często wynika z powodu jego złej kondycji. Niektórzy decydują się je zmodernizować, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych klientów. Takie działanie potrafi znacząco podnieść wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. Jak się jednak okazuje, remont generalny przed skupem kamienicy to złożony proces, który potrafi być nie lada utrapieniem. Popękane ściany, kocioł grzewczy, okablowanie starego typu czy nawracająca pleśń – to tylko część usterek, które należałoby wymienić. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z kosztami na które nie każdy się zgadza. Nic dziwnego, że część osób poddaje się i próbuje sprzedać budynek. Lecz o pomyślnym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic – co robić w przypadku najmu?

Na dodatek wyjątkowo wieloletnie kamienice bywają pod nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, zanim zajmiemy się skupem kamienicy należy dodatkowo prosić o pozwolenie na zamierzoną sprzedaż czy modernizację.

Zdarza się, że mieszkania zajęte są przez najemców. Ten fakt jeszcze bardziej utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Sprzedaż przytoczonego typu lokum wymaga oprócz tego podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością należy posiadać odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Eksperci zajmujący się skupem kamienic

Samodzielna próba podjęcia się skupu kamienic może być wielkim obciążeniem dla wielu osób. Aby uniknąć rozczarowania w pierwszej kolejności warto skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości rynkowej nieruchomości.
Znawcy przedmiotu, jakim jest skup kamienic są w stanie znacznie usprawnić proces realizacji. Firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem będą w stanie przedstawić rozmaite atuty kamienic, nawet te niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dostarczają także pomoc w zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych związanych z handlem nieruchomością oraz zawiłej biurokracji przy handlu nieruchomością, jaką jest kamienica. Nawet jeśli sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla innych inwestorów na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *