Różne techniki malowania obrazów olejnych

Malarstwo olejne może być niezwykle wszechstronnym sposobem tworzenia obrazów, a istnieje wiele technik malowania olejnego, które mogą pomóc w zróżnicowaniu efektu końcowego. Takie zabiegi pozwalają na powstawanie zachwycających dzieł z wykorzystaniem podobnych komponentów, dzięki czemu obraz olejny jest idealnym dodatkiem do każdego wnętrza.  

Obraz olejny – zasady malarstwa 

Po pierwsze, malując olejami, ważne jest przestrzeganie trzech zasad malarstwa olejnego. Są to „gruby na chudy”, „szeroki na cienki” i „wolnoschnący na szybkoschnący”.

Oznacza to, że każda warstwa farby powinna być coraz bardziej elastyczna, grubsza i wolniej schnąca niż ta pod nią. Zapobiega to pękaniu warstw podczas pracy – można to osiągnąć zwiększając ilość farby na pędzlu z każdą nową warstwą.

Techniki powstawania obrazów olejnych 

Światłocień 

Oferując znaczący kontrast między jaśniejszymi i ciemniejszymi aspektami obrazu, światłocień był często używany przez renesansowych artystów, takich jak Rembrant i Caravaggio. To naprawdę pomaga zwiększyć dramatyzm dzieła, wysuwając temat na pierwszy plan i tworząc poniekąd iluzję 3D. Korzystając z tej techniki, dobrze jest zacząć od jednego skupienia światła, takiego jak lampa, i stamtąd pracować na zewnątrz.

Tonowanie 

Obraz olejny oparty na tonowaniu, to sposób dla początkujących, aby wprowadzić więcej tekstury do swojej pracy. Technika ta odnosi się do używania suchego, sztywnego pędzla do nakładania cienkich warstw farby na płótno. W rezultacie obraz nie ma gładkiego wykończenia, a część podmalówki jest nadal odsłonięta.

Alla Prima 

Dla tych artystów, którym się spieszy, Alla Prima może być mile widzianą techniką. Malowanie warstwami bez całkowitego wyschnięcia warstwy podstawowej. Jest to również technika znana jako „mokre na mokre” i była ona preferowana przez doświadczonych artystów, takich jak Van Gogh i Monet, umożliwiając im ukończenie arcydzieł podczas jednego posiedzenia.

Impast 

Technika malarstwa olejnego, która może wymagać nieco więcej praktyki. Malarstwo impast było kluczową cechą wielu dzieł Van Gogha. Wymagając celowych pociągnięć gęstą farbą, każdy ślad pędzla jest wyraźnie widoczny w gotowym obrazie. Artyści stosujący tę technikę często mieszają kolory bezpośrednio na płótnie. Obraz olejny malowany techniką impast na znaczących częściach dzieła sztuki, a nie na całym płótnie, może pomóc uwydatnić te obszary. Aby uzyskać grubsze pociągnięcia, można nawet użyć noża do palet zamiast pędzla.

Malowanie olejami to ekscytujący sposób tworzenia sztuki, oferujący różnorodne techniki, dzięki którym nigdy się nie znudzi. Pewnego dnia można wykonać arcydzieło światłocieniem, a następnego dnia można wybrać impast.