Cyfrowe zmęczenie wzroku

Cyfrowe zmęczenie wzroku i jak sobie z tym radzić?

Urządzenia cyfrowe stały się częścią naszego codziennego życia. Aż 95% korzysta z internetu, co w praktyce oznacza spędzanie kilku godzin dziennie przed ekranem telefonu czy komputera. Blisko 1/3 badanych osób dorosłych korzysta z urządzeń elektronicznych ponad 9 godzin dziennie! To wszystko powoduje, że coraz częściej zaczynamy odczuwać objawy związane z brakiem koncentracji i cyfrowym zmęczeniem wzroku. Jest to dyskomfort oczu odczuwalny podczas patrzenia z bliskiej odległości na monitory komputera, tabletu, czy smartfona. Co powinniśmy wiedzieć o tej coraz częściej występującej przypadłości i jak się przed nią chronić?

Dlaczego urządzenia cyfrowe powodują zmęczenie oczu?

Istnieje wiele czynników, które prowadzą do cyfrowego zmęczenia oczu. Długie wpatrywanie się w jeden punkt, tak jak ma to miejsce w przypadku korzystania z urządzeń elektronicznych, wpływa na częstotliwość mrugania. Zamiast mrugać średnio 18 razy na minutę, zapatrzeni w monitor mrugamy znacznie rzadziej, co doprowadza do przerwania filmu łzowego, który jest odpowiedzialny za odpowiednie nawilżanie gałki ocznej. Gdy jest przerwany, nie spełnia swojej funkcji i oko wysycha, co powoduje swędzenie i pieczenie. Kluczowa jest także postawa przyjmowana podczas siedzenia i wielogodzinnej pracy przed monitorem oraz dobre oświetlenie.

Dużym zagrożeniem dla naszego wzroku jest światło niebieskie, które jest emitowane nie tylko przez słońce czy energooszczędne oświetlenie, ale również przez urządzenia cyfrowe. Badania zwracają uwagę na światło niebieskie, które może doprowadzić do uszkodzenia komórek siatkówki i prowadzić do związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) i zaćmy.

Jak sobie radzić z cyfrowym zmęczeniem wzroku?

Samo zmęczenie oczu nie jest jedynym objawem. Cyfrowemu zmęczeniu wzroku często towarzyszy spadek kondycji, bóle głowy, niewyraźne widzenie, suchość oczu a także ból szyi, ramion i pleców.

Jeśli nie oddalamy regularnie wzroku od ekranu, aby skupić się na jakimś odleglejszym punkcie, wysiłek jest większy niż powinien i pojawia się zmęczenie. Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie wzroku i zapobieganie i łagodzenie objawów związanych z cyfrowym zmęczeniem wzroku.

Chwilowo odrywaj wzrok od urządzenia

Szczególnie ma to miejsce w pracy, gdzie najczęściej korzystamy z komputera.

Dostosuj światło otoczenia 

Oczy nie powinny pracować w warunkach gdy są narażone na nadmierny wysiłek i forsowanie, czyli w bardzo mocnym oświetleniu lub w zbyt słabym oświetleniu.

Regularnie spoglądaj na jakiś odległy punkt

Zaproponowano metodę, którą nazywa się „zasadą 20-20-20”. Polega ona na odwróceniu wzroku od ekranu urządzenia co dwadzieścia minut na dwadzieścia sekund, aby spojrzeć na coś, co znajduje się w odległości około dwudziestu stóp, czyli trochę więcej niż sześć metrów. Przy zmianie ostrości widzenia, wzrok odpoczywa.

Masowanie oczu zimnym przedmiotem 

Delikatny masaż oczu zimnym żelem lub lodem może przynieść ulgę.

Ogranicz czas spędzony przed komputerem

Być może najważniejszą rzeczą, którą należałoby dodać do serii dobrych nawyków, jest ograniczenie korzystania z urządzeń. Nie można tego zastosować w pracy, gdzie zazwyczaj pisanie wymaga korzystania z komputera, ale na przykład już w domu jak najbardziej można wprowadzić tę zasadę.